top of page



Owczarek Francuski Briard
Owczarek francuski, Briard, Berger de Brie, Chien de Brie.
Briardy należą do grupy psów pasterskich i są jedną z najstarszych ras francuskich. Pierwsze wzmianki pojawiły się już w Średniowieczu. Obecny wzorzec rasy istnieje od 1925 roku, nie był zmieniany tylko uzupełniany w kolejnych latach.
Do Polski pierwszy briard przybył w 1979 roku.
Od początku ściśle współpracowały z człowiekiem, pełniąc wiele funkcji od pilnowania i pasienia dużych stad owiec po funkcje obronne i stróżujące. Pomagały podczas wojny, odznaczając się odwagą i oddaniem.
Briardy mimo misowatego wyglądu są psami pełnymi temperamentu. Są to aktywne psy o użytkowym charakterze, bardzo inteligentne, często uparte i o rozwiniętym instynkcie obronnym. Należy o tym pamiętać przy kupnie szczenięcia tej pięknej rasy. Kochają swoją rodzinę i chcą być wszędzie tam gdzie człowiek.
Nadają się do każdego rodzaju szkolenia i chętnie się uczą.
Zdrowie
Briardy należą do zdrowych ras.
Jednak nawet w zdrowej rasie mogą sie pojawić pewne choroby, szczególnie na tle genetycznym.
U Briardów, jak u większości dużych ras należy zwrócić szczególną uwagę na dysplazję stawów biodrowych.
U psów hodowlanych badanie rtg stawów jest obowiązkowe.
Pielęgnacja
Futro briarda składa się z długiego włosa okrywowego i podszerstka. Włos powinien mieć tzw. kozią strukturę, czyli powinien być suchy i twardy.
Prawidłowa szata nie jest trudna do pielęgnacji. Podstawą do tego aby nasz pies wyglądał pięknie jest regularne czesanie i nie dopuszczenie do sfilcowania się podszerstka.
Briard w zasadzie nie gubi włosa, martwy włos trzeba wyczesać.


WZORZEC RASY BRIARD (berger de Brie)
zatwierdzony przez FCI pod numerem 113b, obowiązujący od 1980 r (znowelizowana wersja standardu z 1964 r.)
WYGLĄD OGÓLNY
Pies typu wiejskiego, odporny, muskularny, zwinny i ruchliwy, o harmonijnych proporcjach i zrównoważonej psychice. Nie bojaźliwy i nie agresywny.
Błędy - ociężałość, delikatny kościec, lękliwość, agresywność.
Wady - nadmierna agresywność lub lękliwość.
WZROST
Wysokość w kłębie: psy - 62-68 cm, suki - 56-64 cm. Briard jest psem prostokątnym, dlatego długość musi być wyraźnie większa od wysokości mierzonej w kłębie.
Błędy - psy formatu kwadratowego oraz psy przekraczające górną granicę wzrostu o nie więcej niż 2 cm.
Wady - wysokość przekraczająca górną granicę wzrostu o więcej niż 2 cm lub nie osiągające dolnej granicy uznanej przez wzorzec. Zwierzęta nie osiągające dolnej granicy wzrostu nie mogą być użyte w hodowli.
GŁOWA
Mocna, dość długa, z krawędzią czołową zaznaczoną w połowie odległości między szczytem głowy a końcem nosa. Jej owłosienie tworzy wąsy, brodę i brwi zakrywające oczy.
Błędy - krótka lub zbyt długa głowa, dysharmonia między długością mózgoczaszki i kufy, owłosienie tak bogate, że maskuje kształt głowy, bądź przeciwnie - niedostateczne, zbyt skąpe, zbyt słaby bądź zanadto wyraźny stop.
Wady - wszystkie cechy wymienione powyżej, jeśli są zbyt mocno zaznaczone.
MÓZGOCZASZKA
Lekko zaokrąglona w górnej partii.
Błędy - zbyt uwypuklona, płaska czy szeroka, kanciasta.
KUFA
Ani wąska, ani spiczasta.
Błędy - wąska bądź spiczasta, zbyt mięsista, z obwisłymi faflami.
GRZBIET NOSA
Prosty.
Błędy - zbyt długi lub krótki, garbonos.
NOS
Raczej graniasty niż okrągły, trufla nosa zawsze czarna.
Błędy - mały, wąski, szary, ze śladami depigmentacji.
Wady - brązowy lub jasny.
ZĘBY
Silne, białe, ściśle do siebie przylegające.
Błędy -brak 1-2 trzonowców, przedtrzonowców lub siekaczy, zgryz nieprawidłowy, przodozgryz kontaktowy.
Wady - brak 3 i więcej zębów, wyraźny przodozgryz (bez kontaktu), tyłozgryz.
OCZY
Ustawione w poziomie, raczej duże, dobrze rozwarte, z przylegającymi powiekami, ciemnej barwy, o inteligentym, spokojnym wyrazie. Oczy szare u szarych briardów nie są błędem.
Błędy - oczy małe, kształtu migdałowego, jasnej barwy.
Wady - oczy zbyt jasne, niejednolitej barwy, o płochliwym, dzikim wyrazie.
USZY
Zwisające, nie płasko przylegające do głowy i raczej krótkie. Długość ucha ma być równa lub nieco krótsza niż połowa długości głowy. Ucho powinno być porośnięte długim włosem.
Błędy - ucho pokryte zbyt krótką sierścią, zbyt długie, wadliwie noszone.
Wady - uszy motylowe, pofałdowane, osadzone zbyt nisko pod linią oka, nierównomiernie owłosione, naturalnie wyprostowane (bez kopiowania), wyraźnie miękka chrząstka ucha.
SZYJA
Muskularna, wyraźnie odcinająca się od łopatek.
Błędy - zbyt długa lub zbyt krótka, wygięta, cienka.
KLATKA PIERSIOWA
Szeroka, głęboka, dobrze wysklepiona, długa.
Błędy - krótka, zbyt wąska, mało głęboka, płaska bądź zanadto wysklepiona.
GRZBIET
Prosty.
Błędy - łękowaty lub karpiowaty, wyraźnie wyższy od kłębu.
ZAD
Lekko spadzisty, lekko zaokrąglony.
Błędy - prosty, zbyt skośny, bardzo krótki, wyższy niż kłąb.
OGON
Nie cięty, dobrze owłosiony, nisko noszony, tworzący "fajkę" przy końcu, nie wykręcany na boki, sięgający do stawu skokowego, a czasem przekraczający go (maksymalnie o 5 cm).
Błędy - zbyt krótki, prosy, krótko owłosiony, podciągnięty pod brzuchem lub noszony nad linią grzbietu.
Wady - noszony do góry albo zakręcony nad grzbietem, ślady po zabiegu operacyjnym poprawiającym kształt lub sposób noszenia ogona.
KOŃCZYNY
Muskularne, o mocnej kości, proste, dobrze ukątowane.
Błędy - słabe lub krzywe kości, luźna bądź stroma łopatka, wykrzywiane na zewnątrz kolana, iksowata postawa tyłu i francuska postawa przednich kończyn, miękkie śródręcze, krótkie owłosienie.
Wady - kościec słaby (bez oceny bardzo dobrej).
STAWY SKOKOWE
Niezbyt blisko ziemi, dobrze ukątowane, z niemal prostopadle do ziemi ustawionym śródstopiem.łędy - zbyt daleko lub zbyt blisko ziemi, źle ukątowane.
ŁAPY
Silne, zaokrąglone (pośrednie między kocimi i zajęczymi).
Błędy - zbyt długie, płaskie, wąskie, o luźnych palcach, wykrzywiane do wewnątrz lub na zewnątrz, niedostatecznie owłosione.
PAZURY
Czarne.
Błędy - szare.
Wady - białe.
PODESZWY
Twarde.
Błędy - miękkie, zbyt płaskie, nie elastyczne.
PALCE
Zwarte.
Błędy - rozwarte (luźne), płaskie, zbyt długie.
OSTROGI
Podwójne na obywdu tylnych kończynach. Psy nawet wybitne w typie, ale z pojedynczymi ostrogami zamiast podwójnych, nie mogą być premiowane czy dopuszczane do hodowli. Podwójne wilcze pazury powinny być zbudowane z dwóch części kostnych z pazurami, osadzonych możliwie jak najbliżej ziemi, co zapewnia łapie lepsze oparcie.B ł ę d y. Zbyt wysokie osadzenie (połowa śródstopia), brak jednej kości w podwójnej ostrodze (tzw. wolny pazur).
Wady - brak po jednej kości w obydwu ostrogach (obustronne wolne pazury), brak dwóch kości w jednej podwójnej ostrodze z zachowaniem pazurów, pojedyncze ostrogi, całkowity brak ostróg, jakikolwiek brak pazura.
SZATA
Falista, długa, sucha (kozia), o lekkim podszerstku.
Błędy -mało sucha, lekko kędzierzawa, bez podszerstka, włos okrywowy krótszy, miękka.
Wady - włos krótszy niż 7 cm, bardzo miękki i wełnisty.
UMASZCZENIE
Dopuszczalne są wszystkie jednolite kolory oprócz białego i mahoniowego. Daje się pierwszeństwo ciemniejszym odcieniom przy kolorze płowym i szarym. Nie należy mylić dwubarwności z lekkim jaśniejszym odcieniem na kończynach, który jest najczęściej wyrazem depigmentacji. Taki jaśniejszy odcień musi jednak pozostać w harmonii z barwą korpusu (płowy ciemniejszy i płowy jaśniejszy, czarny ciemniejszy i czarny jaśniejszy, szary ciemniejszy i szary jaśniejszy). Płowe umaszczenie powinno być ciepłe i jednolite, ani zbyt jasne, ani wyblakłe.
Błędy -czarna barwa z brunatnym lub czerwonym odcieniem, płowa jasna aż wyblakła, niedostatecznie ciepła, biała plama na piersi.
Wady - białe znaczenia (plamy) na ciele i łapach, białe lub mahoniowe umaszczenie, dwubarwność - rozumiana jako odmienne ubarwienie włosa i skóry (skóra niebieskawa powinna być pod czarną i szarą sierścią, skóra różowa powinna być pod sierścią płową). Umaszczenie płaszczowe lub bardzo jasne.
Samce powinny mieć obydwa jądra normalnie wykształcone i całkowicie opuszczone do moszny.







bottom of page